Po całym tygodniu pracy czujesz się zmęczona i rozdrażniona? Zanim zaczniesz szukać tych mniej zdrowych sposobów na poradzenie sobie z chwilowym kryzysem (wypicie butelki wina, zjedzenie kubełka lodów przed ulubionym serialem, zakupy podczas których wydasz połowę pensji…), spróbuj naturalnych metod relaksacji, takich jak aromaterapia i olejki eteryczne.
Już od starożytności wiadomo, że aromaterapia to wyjątkowo przyjemny i skuteczny sposób na poprawę stanu zdrowia i samopoczucia. Ponoć Kleopatra sypiała na poduszkach napełnionych płatkami róż – ich kojący zapach miał zapobiec bezsenności i zapewnić piękne sny. W dzisiejszych czasach olejki eteryczne są bardziej dostępne niż w czasach Kleopatry. Dlaczego by nie spróbować?
Poniżej przedstawiam Ci 6 olejków eterycznych. Każdy z nich ma szerokie spektrum właściwości, ale w moim zestawieniu skupiam się na wyłącznie na ich działaniu pomocnym w stanach stresu czy emocjonalnej huśtawki.
Olejek bazyliowy – często stosowany w przypadku stresu czy poczucia niepokoju. Łagodzi emocjonalne rozdrażnienie. Koi system nerwowy, ale nie ma działania usypiającego – dlatego też dobrze rozpylić i powąchać go na przykład przed ważnym spotkaniem czy egzaminem – pomoże Ci trzymać swoje nerwy w ryzach. Jego kolejna zaleta – motywuje do pozytywnego myślenia.
Olejek lawendowy – ma piękny, dobrze wszystkim znany zapach kwiatów lawendy. Reguluje pracę układu nerwowego, zmniejsza kołatania serca. Pomaga przy bezsenności.
Olejek geraniowy – ma działanie antydepresyjne. Wzmacnia psychikę, łagodzi emocje.
Olejek różany – działa uspokajająco, pomaga przezwyciężać lęki, powstrzymuje drżenie rąk.
Olejek jaśminowy – łagodzi agresję i wybuchy gniewu, działa relaksująco, pobudza kreatywność
Olejek paczulowy – można go zastosować w mocnym stresie – działa rozluźniająco i odprężająco. Jego intensywny zapach nie wszystkim odpowiada.
Pogromcy stresu – kilka przykładowych przepisów:
Kąpiel bazyliowa – dodaj do gorącej kąpieli 6 kropli olejku bazyliowego i łyżkę miodu. Taka kąpiel oczyszcza skórę i poprawia samopoczucie.
Kąpiel różana – do ciepłej wody dodaj 5 kropli olejku różanego i 1 łyżkę miodu. Taka kąpiel działa łagodząco i uspokajająco.
Kąpiel kwiatowa – dodaj do kąpieli 6 kropli olejku lawendowego, 2 krople olejku jaśminowego i 1 kroplę olejku geraniowego. Taka kąpiel relaksuje i uspokaja, a także wpływa na lepsze ukrwienie.
Masaż bazyliowy – na łyżkę oleju bazowego dodaj 4 krople olejku bazyliowego. Masaż z wykorzystaniem tej mikstury zwalcza stres i niesamowicie odpręża.
Masaż różany – na łyżkę oleju bazowego dodaj 4 krople olejku różanego. Masaż z wykorzystaniem tego olejku złagodzi napięcia.
Inhalacja lawendowa – dodaj 5 kropli olejku lawendowego do miski z gorącą wodą. Przykryj głowę ręcznikiem i inhaluj się przez 10 minut. Inhalację taką możesz wykonać przed spaniem, pomoże w walce z bezsennością.
Inhalacja geraniowa – wlej 5 kropli olejku geraniowego do miski z gorącą wodą. Przykryj głowę ręcznikiem i inhaluj się przez 10 minut. Inhalacja taka wzmocni Cię w stanach przemęczenia.
Kominek antystresowy – do kominka aromaterapeutycznego wlej 2 łyżki wody. Dodaj 5 kropli olejku różanego i 5 kropli olejku jaśminowego.
Olejki eteryczne – ważne informacje:
- Pamiętaj o zachowaniu umiaru. Olejki eteryczne mają bardzo silne działanie, nie stosuj ich nigdy bez rozcieńczenia bezpośrednio na skórę.
- Jeśli chcesz użyć olejków do masażu – zawsze rozpuść je najpierw w olejku bazowym.
- Nie mieszaj olejków z płynami do kąpieli. Jeśli decydujesz się na aromaterapeutyczną kąpiel, zrezygnuj z pachnącego płynu do kąpieli.
- Skonsultuj z lekarzem stosowanie aromaterapii w czasie ciąży.