Ogródek warzywny i jego pozytywny wpływ na zdrowie

Chcesz odpocząć po całym dniu pracy? Zamiast siadać przed telewizorem, spędź trochę czasu w towarzystwie roślin. Naukowcy udowodnili, że kontakt z naturą pozytywnie wpływa na ludzki organizm. Zieleń uspokaja a rośliny stymulują nasze wszystkie zmysły. Przebywanie wśród roślin pozwala na znalezienie równowagi zaburzonej m.in. przez natłok informacji czy hałas. Jest nawet specjalny rodzaj terapii – hortiterapia, czyli ogrodolecznictwo. Kontakt z naturą i ruch na świeżym powietrzu polepsza samopoczucie, sprzyja głębokiemu oddychaniu a praca przy roślinach pozwala wyciszyć umysł i osiągnąć stan relaksu. Jest jeszcze jedna zaleta z posiadania własnego jadalnego ogródka – przepyszne i zdrowe warzywa, owoce czy zioła.

Nie jest tajemnicą, że jedzenie w naszych sklepach często naszpikowane jest chemią. Wszyscy dookoła mówią “czytaj etykietki”. Warzywa i owoce zwykle ich nie mają. A czy zastanawialiście się kiedyś jak wyglądałaby etykietka np. marchewki uwzględniająca wszystkie opryski, którym została poddana? Nie mówię, że warzywa i owoce z supermarketu są złe. Jeśli nie ma się dostępu do innych, lepiej jeść te z supermarketu niż żadne.

Natomiast jeśli ma się możliwość uprawiania choćby niewielkiej ilości na własny użytek – warto spróbować. Bez względu na to gdzie mieszkasz – możesz zamienić swój balkon, taras, trawnik albo łąkę w warzywnik. Możesz skorzystać też ze społecznego ogrodu.

Ogródek, balkon, a może parapet?

Ogródek społeczny

Wiadomo, że nie każdy może sobie pozwolić na to, żeby mieć swój własny ogródek. Mogłoby się wydawać, że sprawa jest trudna, zwłaszcza w dużym mieście. Jest na to rozwiązanie – społeczne ogrody warzywne. Są to publiczne ogrody, do których każdy zainteresowany może przyjść i popracować na świeżym powietrzu przy uprawie warzyw czy owoców. Lista takich ogrodów w różnych miastach w Polsce znajduje się tutaj.

Balkon lub taras

Uprawa warzyw na własnym balkonie czy tarasie to rozwiązanie, które może wykorzystać większość z nas. Jak się okazuje, to wcale nie jest trudne. Trzeba pamiętać, aby zapewnić roślinom odpowiedniej wielkości doniczkę, dostęp światła oraz regularne podlewanie.

Warzywa i owoce, które dobrze rosną na balkonie:

 • różne odmiany sałaty,
 • rzodkiewka,
 • szczypiorek,
 • cebula,
 • papryka,
 • pomidory,
 • ogórki,
 • marchewki,
 • buraki,
 • fasola pnąca,
 • groszek,
 • bakłażany,
 • ziemniaki.

Poniżej filmiki, które mogą zainspirować do założenia własnego ogródka na balkonie:

 

Parapet

To opcja, która jest możliwa do zrealizowania w chłodniejszych miesiącach lub w przypadku, gdy nie posiadasz własnego tarasu czy balkonu. Mimo wszystko dalej możesz zajmować się swoimi roślinkami i zbierać własne plony. Zobacz, jakie to proste.

Jeśli szukasz inspirującej książki o domowej uprawie warzyw w doniczkach, polecam “Ogródek w doniczkach” Elizabeth Millard.

 

Dodatkowo: o naszym ogródku warzywnym

Wygląda to tak: mamy swój ogródek z przepysznymi warzywami i pachnącymi słońcem owocami. Dookoła rosną dzikie rośliny popularnie zwane przez większość “chwastami”, a także znane wszystkim zioła takie jak majeranek, bazylia, melisa, tymianek, szałwia i inne. W sezonie od wiosny do jesieni udało nam się w tym roku zebrać tyle plonów i narobić tyle przetworów, że stoisko z warzywami w sklepie odwiedzaliśmy w zimie sporadycznie.

Początki nie były łatwe. Pierwszy warzywnik był stosunkowo niewielki, zakładaliśmy go w marcu 2015 roku w miejscu pełnym dzikiej roślinności. Podstawową rzeczą, jaką musieliśmy zrobić było przekopanie ogródka. Chcieliśmy go wyraźnie oddzielić od otaczających traw i kwiatów, więc na jego brzegach ułożyliśmy drewniane drągi. Minęło trochę czasu i zauważyłam, że w ziemi zaczęło pojawiać się życie 🙂

Wiosną i latem mogliśmy się cieszyć swoimi pierwszymi własnymi zbiorami! Oczywiście nie obyło się bez wpadek… Na przykład okazało się, że w miejscu, gdzie posadziliśmy ziemniaki ziemia była zbyt twarda dla ich swobodnego wzrostu. Zasadziliśmy wiosną skrzynkę ziemniaków, zebraliśmy jesienią… również skrzynkę, tylko młodszych…

Pełni zapału w następnym roku postanowiliśmy powiększyć swój ogródek warzywny aż dziesięciokrotnie 🙂

Ogródek warzywny

 

Ogródek warzywny

 

 

 

 

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *