Majeranek kojarzy się przede wszystkim z kuchnią. Pięknie pachnie i jest niezastąpionym dodatkiem do pieczonych i duszonych mięs, dań z roślin strączkowych czy kapusty. Dobrze dodawać go w towarzystwie nasion kminku – pomoże to uniknąć wzdęć. Na tym często kończy się nasza podstawowa wiedza na temat majeranku…
Majeranek a zdrowie
A czy wiesz, że ziele to może być szczególnie pomocne w sezonie jesienno-zimowym podczas walki z przeziębieniem, katarem, zatkanym nosem czy zapaleniem zatok? Dodatkowo spożywany wewnętrznie może pomóc w nieżytach żołądka, jelit czy w przejściowych zaburzeniach trawiennych.
Wypróbuj majeranek jako składnik naturalnej domowej apteczki.
Majeranek można stosować zarówno wewnętrznie i zewnętrznie. Poniżej przedstawiam kilka sposobów na jego wykorzystanie w sezonie katarowym.
Maść majerankowa
Łyżkę majeranku utrzyj z łyżką nierafinowanego oleju kokosowego lub dobrej jakości smalcu. Całość podgrzej na jak najmniejszym ogniu, dodaj 4 krople olejku sosnowego. Wymieszaj i przelej do małego słoiczka. Odstaw w chłodne miejsca, aby maść stężała. Wprowadzaj ją do nosa kilka razy dziennie. Maść sprawdzi się szczególnie przy katarze i bólach głowy spowodowanych zapaleniem zatok bocznych.
Napar z majeranku
Pół łyżeczki otartego majeranku zalej połową szklanki wrzątku. Zaparzaj ok. 10 minut. Pij napar 2-3 razy dziennie. Napar będzie szczególnie pomocny przy przeziębieniach i zaflegmieniu płuc. Nie tylko picie, ale również samo wąchanie naparu z majeranku może pomóc podczas choroby – wąchaj napar z majeranku, aby przeciwdziałać katarowi. Pamiętaj, że napar z majeranku ma dodatkowo właściwości wiatropędne 😉
Inhalacja majerankowa
Zalej wrzątkiem 4 łyżki otartego majeranku. Zaparzaj przez 10 minut. Wlej napar do miski, nakryj głowę dużym ręcznikiem. Delikatnie nachyl się nad miską i wdychaj powietrze nosem, wydychaj ustami. Uważaj, aby się nie poparzyć. Inhalacja powinna trwać około 3-5 minut.
Jeśli znasz jakieś inne metody na wykorzystanie majeranku w walce z przeziębieniem, podziel się nimi w komentarzu 🙂